skip to main |
skip to sidebar
Jeg hadde ikke trodd at jeg skulle skrive noe innlegg før ferien var tilbakelagt, og vi var vel hjemme igjen! Men i disse trådløse nett-tider, er intet umulig. Og med en gedigen regnværsdag på nakken, kommer det her en liten rapport fra Danmark, nærmere bestemt Nord-Jylland, der jeg allerede har har "sett lystet" i form av et par bruktfunn kalt Madam Blå!
Åpenbaringen startet etter et besøk på Børglum kloster (vel verdt et besøk!), hvor det gamle kjøkkenet rummet et vell av gamle skatter og bruksgjenstander, bl.a. blå emaljeting i alle former. Det viste seg at dette ble mektig populært allerede fra starten av produksjonen i 1876, og ble bruksting i det danske kjøkken frem til 1930. Nå har de fått en ny rennesanse, og enhver bruktbutikk med respekt for seg selv har Madam Blå-produkter!
Gjenbruksbutikker er det veldig mange av (3 stk. bare i lille Løkken!) i Danmark, og de er rimelige, ryddige og rene! Det er også fullt mulig å kjøpe disse tingene via forskjellige, danske nettbutikker, slik som hos deFINEting og Country Collection. Jeg har alt sikret meg en Madam Blå hulløse og et raspejern, men jeg har på følelsen at det ikke blir det siste jeg har med meg hjem...! 

4 kommentarer:
Stilige emaljerte ting, jeg sparer på hvite med lå kant...
Ha en fin helg!
Klem Lenemora
Oi, her var det mye lekkert i blått! Danmark er virkelig et mekka hva gjelder interiør, både gamle og nye ting :) Ha en fortsatt fin tur!!
Heisann!
Det ligger en award til deg på bloggen min: www.hekle-hulen.blogspot.com
Hilsen Chatrine (Hækleguri)
Å, så nydelige alle disse blå tingene var! Jeg elsker blått på kjøkkenet...
Legg inn en kommentar