
Jeg tar alltid en sommertur med min mor og bror, noe som er en hyggelig tradisjon! I år ble det tid først i september, og sist lørdag gikk turen til
Blaafarveværket i Modum! Det må erkjennes at vi har vært der MANGE ganger tidligere, og at vi egentlig aldri blir riktig lei av stedet!
Det er nye utstillinger der hvert år, og på Nyfossum, den tidligere direktørboligen, er det bare helt herlig å gå rundt i huset og hagen i empire stil fra 1820! Bildene mine er derfra, og dette er virkelig noe for en med sans for vakre, gamle ting! I hagen er det lysthus og urtehage, og i låven utstillinger av forskjellig slag. I år var det Karen Bit Vejles fantastiske papirutklipp! I selve huset henger det litografier av Ida Lorentzen.
Her - som ofte i gamle hus - er stuene og spisestuen i 2. etasje, og fra kjøkkenet går det en bratt trapp opp til spisetuen, hvor det hang denne flotte lysekronen!
På selve Værket er det utstillinger, butikk med nydelige glass i koboltblått, og en museumshop, som i år overrasket med utsalg av sjeldne Pelargonia stiklinger! Vi måtte selvsagt ha noen av dem alle 3! Og selvsagt noe i koboltblått glass - min favoritt - i år ble det en liten lyslykt!

På Bødkerkroa serveres både rømmegrøt og Blaafarveverkets egen bløtekake, og på Thranestua ved Haugfossen har de verdens beste pannekaker med blåbær og is! Ved Haugfossen har de også et hyggelig landhandleri som vi også alltid MÅ besøke! I år ble det kjøp av brente mandler til min bedre halvdel hjemme, og en liten, søt ramme som skal få nytt bilde og oppheng!

Sesongen på Blaafarverket er mai-september, så vi var veldig sent ute denne gangen. Vanligvis er dette noe vi gjør på forsommeren, og da er også blomstene og urtene på Nyfossum på sitt beste! Men de arrangerer også
førjulsåpent, og det er sikkert veldig hyggelig!
En god uke ønskes dere alle sammen, og takk for alle hyggelige kommentarer!